Sam Nektar: Dopracuj format VIDEO do perfekcji
Sam Nektar: Dopracuj format VIDEO do perfekcji
Kopiuj tekst

Sam Nektar: Dopracuj format VIDEO do perfekcji

Od nowego roku, w związku ze zmianami w Edge Ranku, algorytm preferencyjnie traktuje materiały video. Trzy tygodnie temu Anna Skoraradziła, jak ruszyć z Live’ami na Facebooku. Dziś dalsza część esencji wiedzy z dziedziny video 📷, tym razem formaty, które pomogą Twojemu fanpage’owi wzbić się o poziom wyżej. Samo video to już w dzisiejszych czasach za mało. Spróbuj się wyróżnić dzięki kreatywnemu jego wykorzystaniu.Spijaj sam nektar! 

🐝Cinemagraph
Innymi słowy kinografika, czyli połączenie wideo ze statyczną grafiką. Jest sporo aplikacji, które pomogą Wam w realizacji tego formatu (np. Cinemagraph Pro). Możecie je także przygotować w Photoshopie. Po zaimportowaniu nagrania mp4, należy w programie stworzyć duplikat tej warstwy, który będzie statycznym plikiem JPG (umieszczonym nad warstwą wideo). Następnie trzeba usunąć jego fragment, dzięki czemu w wybranym miejscu widoczny będzie ruch warstwy wideo. Kluczowe jest zaplanowanie sceny w ten sposób, aby nie nagrać dynamicznych elementów (ludzi, zwierząt), przemieszczających się po całym kadrze.

💡Cinemagraph to na tyle atrakcyjny format, że Instagram planuje go wbudować na stałe jako opcję w Stories.

Przykład naszej realizacji: 
🐝Video360
Ujęcia 360 są idealne do krajobrazów czy dużych przestrzeni np. centrów handlowych. Film 360 jest nagrywany systemem kamer, które jednocześnie rejestrują ujęcie 360 stopni. Widzowie mogą zmieniać perspektywę filmu 360 i oglądać go z różnych kątów widzenia. Na komputerze kąt oglądania można zmienić poprzez przeciąganie myszą. Na urządzeniach mobilnych kąt oglądania można zmienić, przesuwając palcem po ekranie urządzenia lub obracając urządzenie na bok.
🐝Cover video
Opcja, którą w ostatnim czasie Facebook stopniowo wprowadzał na wszystkich fanpage'ach. Format pliku cover video wynosi 1200x457px. Facebook wymaga, aby zaimportowany plik trwał przynajmniej 40s, jednak (w pierwotnej formie) nie musimy dysponować tak obszernym czasowo materiałem. Aby uzyskać interesujący efekt, wystarczy przygotować kilka zdjęć różniących się od siebie ułożeniem fotografowanych przedmiotów czy osób.
Przykład naszej realizacji:
🐝Timelapse
Łatwym sposobem poprawienia atrakcyjności nagrywanego materiału video jest zastosowanie trybu Timelapse. Nagranie nie jest zapisywane w sposób ciągły. Poszczególne ujęcia filmu rejestrowane są w wyznaczonych odstępach czasu, a minimum potrzebne do nagrania efektownego Timelapse, to smartfon i aplikacja, taka jak np. Time Spirit. Kluczową wartością nagrania są interwały, czyli odstępy czasowe w jakich aparat będzie zapisywał zdjęcia. Optymalne ustawienie tego parametru- także w kontekście trwania całej sceny- wymaga wielu ćwiczeń, jednak uniwersalna zasada dotycząca nagrywania obiektów poruszających się wolno (np. rozkwitających kwiatów) zaleca stosowanie większych interwałów. W ten sposób film pokazywać będzie wyraźne różnice, co przekładać się będzie na jego dynamikę.
Jeżeli, przygotowując nasze video, pokonujemy znaczne odległości, to mówimy o metodzie Hyperlapse. Nagranie może wówczas posiadać więcej przypadkowości, gdyż trudniej jest przewidzieć, jak dokładnie będzie wyglądała scena oddalona o 200m od miejsca, w którym zaczęliśmy fotografować.
Jeśli myślimy o profesjonalnych efektach, na pewno (w obu przypadkach) dobrze jest zastosować statyw.
🐝Boomerang
To narzędzie tworzy zapętlone kilkunastosekundowe filmy. Jest bardzo proste w obsłudze, w krótkim czasie pozwala przetestować kilka różnych ujęć, wybrać właściwy kadr i zdecydować, którą wersję opublikować. Nie dość, że jest traktowane przez algorytm jako film, to dodatkowo daje na tyle ciekawy efekt wizualny, że dodatkowo przyciąga wzrok.
Przykład naszej realizacji:
🐝Slideshow
Bardzo przyjemny i szybki w realizacji format. Musisz dodać kilka lub kilkanaście zdjęć w narzędziu dostępnym bezpośrednio z poziomu Facebooka. Następnie ustawiasz częstotliwość zmian poszczególnych zdjęć. Od niedawna możesz także skorzystać z opcji dołączenia muzyki, która dodatkowo uatrakcyjni Twój materiał. Facebook oferuje bibliotekę darmowych plików z muzyką, automatycznie dopasowując ją do długości pokazu slajdów. Możesz także wykorzystać swój własny podkład, jeśli masz do niego prawa autorskie.
Przykład naszej realizacji:
🐝GIF
Format, który daje nam wiele różnych możliwości.
Tworząc animację poklatkową, najlepiej fotografować ze statywu, ponieważ stabilny kadr ułatwi skupienie uwagi odbiorcy na animowanych elementach. Zaletą realizowanego tą techniką wideo, jest niewielka ilość zdjęć potrzebnych do stworzenia ciekawego materiału. Kluczowe jest znalezienie optymalnego tempa animacji.
GIF-y można dodawać w Menedżerze reklam lub publikować w postach na stronie. Ciekawym wykorzystaniem tego formatu są posty typu Ankieta.
Przykład naszej realizacji:
💡Pliki GIF mogą nie odtwarzać się na wszystkich urządzeniach mobilnych. Aby uzyskać lepsze rezultaty na starszych typach telefonów i w wolniejszych sieciach, wypróbuj reklamy w formie pokazu slajdów.
〽️〽️Powołując się na dane Forbesa, w 2017 roku liczba istniejących na Facebooku fanpage’y przekroczyła 50 milionów. Nic więc dziwnego, że przebicie się i dotarcie do odbiorców jest coraz trudniejsze. Jeśli nie masz w sobie ogromnych pokładów kreatywności i nie jesteś wirtuozem słowa, posłuchaj moich rad i postaw na pomysłowe wykorzystanie formatu video.
#samnektar by Wiesław Teofilak/Beeffective Team
Powiązane artykuły
Sam Nektar: Realizuj konwertujące kampanie na Facebooku

W każdym aspekcie działań online kwestia efektywności powinna być  zawsze sprawą priorytetową. Zdecydowaną większość aktywności możesz  precyzyjnie zmierzyć i przeanalizować. Należy jednak przy tej pracy  korzystać z dostępnych, skutecznych narzędzi.Każdy, kto prowadzi  kampanie na Facebooku i kieruje je do swojej strony internetowej lub  landing page’a, oczekuje, że będą w jak najwyższym stopniu KONWERTOWAĆ  tj. przynosić konwersję, która może przybierać różną postać np.  wypełnienie formularza kontaktowego, pobranie pliku, dodanie produktu do  koszyka, czy zakup produktu.
Sam Nektar:  ekspercki cykl od Beeffective

Wystartowaliśmy z eksperckim cyklem #samnektar, w którym dzielimy się wiedzą z zakresu social media oraz performance marketingu. Jest to wydarzenie cykliczne. Możesz nas śledzić i czytać w każdy wtorek o 8:00 na naszym firmowym fanpage'u. Zapisz się do wydarzenia na Facebooku i spijaj sam nektar! 🍯
Sam Nektar: Mierz zdarzenia w Google Analytics

Śledzenie zmian w Google Analytics jest możliwe dzięki odczytywaniu  ciasteczek. Nie każda aktywność jednak odsyła do osobnej strony www,  która uruchomiłaby kod śledzący. Chcesz móc śledzić ilość pobranych  plików ze strony? A może zmierzyć ilość kliknięć w konkretny button?  Jest to możliwe dzięki zaimplementowaniu zdarzeń. 
Sam Nektar: Nadaj kształt swoim komunikatom

Zwiększanie atrakcyjności materiałów graficznych to podstawowa zasada  efektywnej komunikacji w social media. Niezawodnie pomagają w tym  zabiegi optyczne, wywołujące wrażenie przestrzenności obrazu. Jeśli  chcesz zyskać większe zaangażowanie pod postami, koniecznie zobacz  sprawdzone sposoby na upgrade standardowych kadrów.
Na Twój adres e-mail została wysłana prośba o potwierdzenie subskrypcji.
Potwierdzając subskrypcję wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych w celu otrzymywania treści publikowanych w serwisie.